U14 – Etapa 10 : LPS CSU 1 Pitesti vs CSU SIBIU

CSU SIBIU U14 termina faza de calificare asa cum a inceput-o. In deplasare. Meciul din etapa a 10-a se desfasoara pe terenul echipei de pe locul 2, LPS CSU 1 Pitesti, sambata 19 decembrie, de la ora 12.00.

Pitesti

Meciul tur s-a desfasurat in 7 noiembrie la Sibiu, opunea singurele echipe neinvinse si parea un meci strans. Din fericire pentru noi nu a fost asa, i-am invins detasat cu 89-31. Cronica meciului tur o gasiti AICI .

20151107_184659a

89-31 in tur…

Rezultatele celor de la LPS CSU 1 Pitesti in faza de calificare au fost oarecum normale, exceptie facand infrangerea de la Craiova din etapa a 7-a. In rest duble victorii cu LPS CSU 2 Pitesti, CSS Sibiu si CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc.

Asadar 7 victorii si 2 infrangeri pentru gazdele noastre de sambata. Locul 1 e al nostru, locul 2 al lor. Sper sa fie un meci frumos, pe care sa il castigam lejer, asa cum ar fi logic.

Lotul nostru pentru meciul de sambata : Dragos Axinte, Alex Oltean, Cristian Cerbu, Victor Popescu, Robert Oprisiu, Angi Vulcu, Robert Iakabos, Victor Ilie, Robert Talpos, Vlad Cristescu, Tudor Muresan si Sebastian Gavrila.

Meciul se va juca de la ora 12.00. Vom pleca in jurul orei 8.00. Ne vom intoarce in jurul orei 16.

Sâmbătă…

8.00 Plecăm. În formula aproape completă… Somnoroșii au rămas acasă.

11.00 Ajungem la sală. Înaintea noastră joacă LPS 2 cu Nagy Mozes…

2015-12-19 11.08.04

11.30. Peripețiile continuă. Rămânem în 10 din motive medicale, nimic grav.

2015-12-19 11.19.32

11.35. Începem încălzirea.

12.00 Start !

2015-12-19 12.18.53

Sfertul 1 îl joacă Axinte, Cerbu, Ilie, Iakabos și Gavrila. Fără schimbare. Ne impunem cu 26-10.

2015-12-19 12.11.01

Sfertul 2 îl abordăm tot fără schimbare. Îl joacă Oltean, Oprisiu, Vulcu, Talpos și Cristescu. Ne impunem și acum : 30-11…

2015-12-19 12.33.28

Scor la pauză : LPS CSU 1 Pitești – CSU SIBIU 21-56 !!!

Sfertul 3 îl începem cu Axinte, Oltean, Cerbu, Ilie și Oprisiu. Mai intră Vulcu și Talpos. 17-8 pentru noi e scorul în acest sfert. Conducem cu 73-29 înaintea ultimelor 10 minute !

2015-12-19 12.59.12

Sfertul 4 îl atacăm cu Axinte, Cerbu, Oprisiu, Ilie și Cristescu. Mai joacă Oltean, Iakabos și Gavrila. 22-14 ne impunem…

2015-12-19 13.13.18

Scor final : LPS CSU 1 Pitești – CSU SIBIU 43-95 !!!

Marcatorii de astăzi : Alex Oltean 26p, Cristian Cerbu 17p, Victor Ilie 15p, Dragoş Axinte 10p, Robert Oprisiu 10p, Vlad Cristescu 8p, Angi Vulcu 5p, Robert Iakabos 2p, Robert Talpos 2p.

13.40. Părăsim Piteștiul.

2015-12-19 13.57.41

A fost ultimul meci oficial al celor de la u14 în anul 2015. Mai urmează antrenamente și amicale. Primele meciuri oficiale în 2016 vor fi în cadrul primului turneu semifinal,  care se va desfășura în perioada 15-17 ianuarie.

Tot in etapa a 10-a se mai joaca meciurile ACS BC Lions Craiova – CSS Sibiu si LPS CSU 2 Pitesti – CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc 68-48

Adversarele din faza semifinală și programul meciurilor le vom afla insa in alt articol.