U14 – Faza semifinala : Etapa 13

Prima zi a turneului 4 semifinal se incheie cu meciurile din etapa a 13-a. Meciurile din etapa a 12-a le gasiti descrise aici. Partidele incep la ora 15.00 in aceeasi locatie.

Echipele care au castigat meciurile etapei cu numarul 12 le gasiti mai jos.

ClujLagunaDDGladius

Etapa a 13-a programeaza 2 meciuri tari, intre echipele cu cele mai mari sanse de calificare. Si 2 meciuri din zona 5-8.

15.00 U-BT Cluj-Napoca – CSU SIBIU (70-67)

Iar ne propunem sa batem Clujul. Ei au avantajul unui meci mai lejer dimineata si 2 ore in plus de odihna. Noi speram sa ne iasa calculele diminetii… Si sa ii batem !

15.15. Începem încălzirea…  Ușoară întârziere.

2016-04-09 15.13.51

Sfertul 1 : Dragoș Axinte, Victor Popescu, Cristian Cerbu, Vlad Cristescu și Robert Iakabos. Tudor Muresan la schimbare.

2016-04-09 15.26.58

10-6 pentru Cluj după 4m30. Cerem timeout. 19-14 ei. Încă 2m44. 23-16 ei. Încă 1m29.

2016-04-09 15.34.44

Scorul primului sfert : Cluj – Sibiu 23-18.

Sfertul 2 : Alex Oltean, Robert Oprisiu, Robert Talpos, Angi Vulcu și Victor Ilie. Sebastian Gavrila la schimbare.

Au trecut 4 minute. Ne conduc cu 28-24. Avem run de 6-1. Clujul cere timeout. 30-28 ei.

2016-04-09 15.52.04

33-30. 2m29.  34-32 ei 1m23

Scor la pauză : U-BT Cluj-Napoca – CSU SIBIU 34-34.

Sfertul 3 : Dragoș, Alex, Popi, Tal și Ro. Ei cu artileria grea ! 🙂

Încă 4m24. 42-39 ei.

2016-04-09 16.15.14

47-39 ei. 2m48 din sfertul 3.

Gata și sfertul 3. Ne conduc cu 49-39…

Sfertul 4. Începem ceva mai bine. Mai sunt 8 puncte și 6 minute și ceva. 43-51 și mai sunt 5 minute.

2016-04-09 16.34.53

55-46. Încă 2m27.

Scor final : U-BT Cluj-Napoca – CSU SIBIU 57-48.

2016-04-09 16.41.35

Per total, la ora asta și Clujul este peste noi.

Marcatorii nostri : Dragoș Axinte 12p, Victor Popescu 10p, Alex Oltean 10p, Cristian Cerbu 6p, Robert Talpos 4p, Angi Vulcu 4p, Vlad Cristescu 2p.

16.45 ACS Dan Dacian Bucuresti – ABC Laguna Bucuresti (58-67)

Dan Dacian cauta revansa, dupa ce la Bucuresti Laguna a avut avantaj uneori si de peste 20p, dominand clar disputa. Depinde si de cat de bine isi vor fi dozat efortul in meciurile de dimineata cele doua echipe.

Sfertul 1 aparține liderului. Este 15-8 după 10 minute de joc.

2016-04-09 17.15.40

Scor la pauză : Dan Dacian – Laguna 24-33.

În sfertul 3 avantajul celor de la Laguna scade vertiginos. Este 37-35 pentru ei.

2016-04-09 18.06.41

După 3 minute din sfertul 4 e egal. 41-41. Mai sunt 3m33 și Dan Dacian conduce cu 49-43.

Scor final : Dan Dacian – Laguna 59-52.

18.30 LPS CSU 2 Pitesti – CSS Nr.4 Bucuresti (39-75)

Greu de crezut ca se poate intampla altceva decat victoria CSS 4…

Am anticipat corect. A fost 57-30 pentru echipă considerata în deplasare la acest meci.

20.15 ACS Gladius Targu Mures – CSS Targoviste (52-53)

Daca Gladius s-ar fi impus in meciul tur (atat de putin le-a lipsit !) ecuatia calificarii ar fi fost rezolvata inca de atunci. Si multe nu s-ar mai fi intamplat… Cred ca e posibil orice rezultat.

Victorie mare pentru Gladius ! 52-35 a fost scorul final.

Clasamentul arata astfel : 1. Cluj ; 2. Dan Dacian ; 3. Laguna ; 4. CSU SIBIU ; 5. Targoviste ; 6. Gladius ; 7. CSS 4 ; 8. Pitesti