U14 – Faza semifinala : Etapa 14

Faza semifinala a campionatului national U14 se termina duminica 10 aprilie. Se disputa meciurile etapei a 14-a, dupa care vom cunoaste clasamentele complete ale celor doua grupe semifinale. Etapele 12 si 13 au fost descrise pe larg pe RAXSPORT…

Echipele care au castigat meciurile din etapa a 13-a le gasiti mai jos.

ClujDDCSS $Gladius

Singurul meci tare al ultimei etape ne implica pe noi. Restul partidelor au favorite clare…

08.00 CSS Nr.4 Bucuresti – U-BT Cluj-Napoca (44-80)

Clujul va termina cu victorie faza semifinala.

2016-04-10 09.03.18

Meci bun pentru Cluj de a rula întreg lotul.

Scor final : CSS Nr.4 București – U-BT Cluj-Napoca 37-62.

09.45 CSU SIBIU – ACS Dan Dacian Bucuresti (63-67)

Atat de aproape am fost de victorie in tur… Un meci pe care l-am condus pana spre final. Avem ocazia revansei !

O victorie a noastra ar schimba clasamentul la varf si ar schimba locurile ocupate in prezent de Dan Dacian si Laguna. Dar in primul rand ne-ar ajuta pe noi !

9.15. Începem incalzirea

2016-04-10 09.24.27

9.45. Start. Începem cu Dragoș Axinte, Cristian Cerbu, Victor Popescu, Vlad Cristescu și Robert Iakabos.

2016-04-10 09.47.23

Începem bine. 5-0 după 2 minute. 9-5 noi după 3m 30.  La jumătatea sfertului scorul este egal. 9-9. Mai sunt 4 minute și e 11-11.

2016-04-10 09.59.47

Finalul sfertului e al lor. 21-15 pentru DD după 10 minute.

Sfertul 2. Alex Oltean, Victor Ilie, Angi Vulcu, Robert Talpos și Robert Oprisiu. Cezar Tarnu la schimbare.

25-17 ei după 3 minute. Revenim. 25-22 când mai sunt 5m30. Timeout DD.

2016-04-10 10.08.29

32-29 noi ! Încă 3m10. 34-29 noi. 1m57 pana la pauză. 37-31. Încă 35 de secunde. 2 tehnice banca DD.

Scor la pauză : CSU SIBIU – ACS Dan Dacian București 40-31 !

Sfertul 3. Dragoș, Alex, Popi, Victor și Iaka.

Scor neschimbat după 3 minute.

2016-04-10 10.35.53

40-31. Încă 4m27. 0-0 pana acum în sfertul 3 ! 40-35. Încă 3 minute. 44-37. 1m30.

Scor după 3 sferturi : CSU – DD 46-38.

Sfertul 4. 50-40 noi. Încă 8 minute.  52-43. 5m39

2016-04-10 10.57.07

4m29. 56-45. 3m30. 58-46 CSU. 2m30 60-48.  1m45. 62-49. 1m24. 64-49. 1m04. 64-50. 43 de secunde. 64-50.

Scor final : CSU SIBIU – ACS Dan Dacian București 66-54

2016-04-10 10.43.35

Marcatorii de azi : Dragoș Axinte 19p, Alex Oltean 17p, Cristian Cerbu 10p, Victor Ilie 5p, Robert Talpos 5p, Angi Vulcu 4p, Robert Iakabos 2p, Robert Oprisiu 2p, Vlad Cristescu 2p

11.30 CSS Targoviste – LPS CSU 2 Pitesti (49-41)

In ciuda scorului mic din tur nu cred ca LPS poate emite mari pretentii.

Scorul final : 47-32 pentru Targoviste

13.15 ABC Laguna Bucuresti – ACS Gladius Targu Mures (59-31)

Extremele clasamentului la inceputul turneului. Diferenta de valoare dintre cele doua echipe e clara. Si opinez ca se va vedea si pe tabela.

S-a văzut. Laguna a câștigat cu 63-38. Și au revenit pe locul 2 !

Clasamentul final al grupei semifinale : 1. U-BT Cluj-Napoca, 2. ABC Laguna București, 3. ACS Dan Dacian București, 4. CSU SIBIU, 5. CSS Târgoviște, 6. ACS Gladius Târgu Mureș, 7. CSS Nr.4 București, 8. LPS CSU 2 Pitești.

Primele 3 echipe s-au calificat direct la turneul final. Pentru noi urmează barajul, care se va desfășura in perioada 6-8 mai. Adversari : CSU Ploiești, Viitorul Cluj-Napoca și Phoenix Constanța. Turneul final : intre 18 si 22 mai. Șanse mari sa ajungem pentru a treia oară la rând între primele 8 echipe ale țării !