Cadete – Faza interjudețeană, etapa 5 : CSȘ Târgu Jiu vs CSȘ SIBIU

Ultima etapă a turului fazei interjudețene aduce pentru echipa de volei cadete a CSȘ Sibiu un adversar incomod doar din punctul de vedere al distanței. Adversarele de duminică au câștigat doar un set în primele 4 meciuri. CSȘ Sibiu merge la Târgu Jiu !

volei-css

Echipa din Târgu-Jiu are 4 înfrângeri în primele 4 meciuri. 0-3 la Turda, 0-3 acasă cu Ocna Mureș, 1-3 la Blaj și 0-3 la Târgu Mureș sunt rezultatele pe care le-au obținut.

CSȘ Sibiu stă mult mai bine. După înfrângerea de acasă din etapa inaugurală cu CSU Medicina CNUE Târgu Mureș (0-3) au urmat 3 victorii la zero, acasă cu Turda, la Ocna Mureș și acasă cu Blajul.

Destule motive de optimism pentru etapa de azi, măcar privind la clasament. Care arată în felul următor : 1. Târgu Mureș 4/0 (12-0) ; 2. SIBIU 3/1 (9-3) ; 3. Ocna Mureș 3/1 (9-3) ; 4. Turda 1/3 (3-9) ; 5. Blaj 1/3 (3-10) ; 6. Târgu Jiu 0/4 (1-12).

Primele două clasate din fiecare serie și cele mai bune șase locuri 3 (din nouă) se califică în faza semifinală.

Meciul de la Târgu Jiu este programat a se disputa duminică 27 noiembrie la ora 13.00. Lotul pentru meciul cu CSȘ Târgu Jiu este următorul : Diana Mândrean, Iulia Bârză, Ana-Maria Ungureanu, Ana Luca, Daniela Cucu, Deniz Vasilescu, Simina Dragotă, Antonia Mitea, Denisa Dănuleț, Alexandra Zamfirescu, Karina Ocneriu și Diana Dobrotă. Antrenorul echipei de cadete este Marius Gheorghiță.

img-20161127-wa0005

Meciul începe la ora stabilită.

img-20161127-wa0007

Setul 1. Începem tare. 8-2. Apoi 16-3. Oare când s-a făcut 25-9 ? 🙂 1-0 Sibiul !

img-20161127-wa0009

Setul 2. Tot bine. 8-2. La următorul timeout tehnic e 16-7. După care nu mai pierdem nimic. 25-7 și 2-0 !

img-20161127-wa0011

Setul 3. Sper că tot la fel. Adică rapid !

img-20161127-wa0015

Chiar mai rapid. Începem cu 8-0. Apoi 16-1. Și terminăm cu 25-4 !

img-20161127-wa0017

Scor final : CSȘ Târgu Jiu – CSȘ Sibiu 0-3 (9-25, 7-25, 4-25).

img-20161127-wa0002

Din motive legate de baschet nu am fost prezent la Târgu Jiu. Mulțumesc “corespondenților” de la fața locului pentru informații și fotografii ! 🙂

4 victorii și doar o înfrângere la jumătatea primei faze. Locul 2 și șanse mari de calificare directă. Mai avem de jucat la Târgu Mureș, la Turda, acasă cu Ocna Mureș, la Blaj și acasă cu Târgu Jiu.

Tot în etapa a 5-a se mai joacă CS Ocna Mureș – CSU Medicina CNUE Târgu Mureș 0-3 și CSȘ Blaj – CSȘ Turda 0-3.

Următoarea etapă este prima din cadrul returului, se desfășoară în 10 decembrie și programează jocurile CSU Medicina CNUE Târgu Mureș – CSȘ SIBIU, CSȘ Târgu Jiu – CSȘ Turda și CSȘ Blaj – CS Ocna Mureș. Este ultima etapă care se dispută în 2016. Competiția se va relua în 29 ianuarie 2017.