Turneul de Clasificare U14

CSU Sibiu U14 porneste seria meciurilor oficiale contand pentru sezonul 2015-2016 cu turneul de clasificare. In perioada 19-20 septembrie 2015 in organizarea CSU Sibiu se va desfasura la sala sporturilor din Sura Mica turneul care va stabili echipele care vor ajunge la nivelul urmator, faza de calificare. Haideti sa ne cunoastem adversarii.

CSU vultur

CSU Sibiu face parte din grupa E, alaturi de CSU Brasov, CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc si CSS Sibiu. Se va juca in sistemul fiecare cu fiecare. Primele 3 echipe se vor califica mai departe. Varianta extrem de simpla este ca avem nevoie de o victorie pentru calificare. Dar, asa cum declara si antrenorul Alexandru Rubint aici , obiectivul este locul 1 la acest turneu. Obiectivul sezonului este calificarea la turneul final, in primele 8 echipe ale tarii.

Insa mai e mult pana departe. Sa revenim la debutul campionatului national U14.

Turneul va debuta sambata, cu meciul dintre CSU Sibiu si CSS Sibiu si se va incheia duminica, atunci cand vom infrunta CSU Brasov.

Programul complet al turneului de clasificare :

Sambata 19 septembrie

Etapa 1 : 09.00 CSU SIBIU – CSS Sibiu ; 11.00 CSU Brasov – CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc

Etapa 2 : 16.00 CSS Sibiu – CSU Brasov ; 18.00 CSU SIBIU – CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc

Duminica 20 septembrie

Etapa 3 : 09.00 CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc – CSS Sibiu ; 11.00 CSU SIBIU – CSU Brasov

Lotul de 12 al CSU SIBIU : Dragos Axinte, Alex Oltean, Cristian Cerbu, Angi Vulcu, Victor Popescu, Robert Oprisiu, Robert Iakabos, Victor Ilie, Tudor Muresan, Vlad Cristescu, Cezar Tarnu si Dragos Stefanuta. Lipseste Robert Talpos, accidentat.

Tonusul echipei este bun, au fost pregatiti fizic, tactic…

20150918_202300

…si psihologic ! 🙂

20150918_194001

Asteptam startul turneului, asteptam calificarea, ideal de pe locul 1. Ne vedem sambata si duminica, la sala si pe RAXSPORT !

Sâmbătă 19 septembrie ora 9.00. Start în noul sezon !

2015-09-19 11.36.50

Sfertul 1 îl începem cu Axinte, Oltean, Ilie, Cristescu și Mureșan. Schimbare Stefanuta.  Totul bine, câștigăm sfertul cu 20-4.

Sfertul 2 îl încep Cerbu, Vulcu, Popescu, Iakabos și Oprisiu. Cu Tarnu la schimbare. Câștigăm și sfertul 2 cu 20-4. La pauză conducem CSS cu 40-8 !!!

2015-09-19 11.37.21

Sfertul 3 îl începem cu Axinte, Oltean, Cerbu, Popescu și Oprisiu. Pe parcursul  sfertului 3 și 4 a fost rulat întregul efectiv. Sfertul 3 îl câștigăm 20-8, sfertul 4 îl pierdem 14-15.

Scor final : CSU SIBIU – CSS Sibiu 74-31.

2015-09-19 11.38.22

Punctele noastre le-au marcat Alex Oltean (20), Cristian Cerbu (17), Dragoș Axinte (10), Angi Vulcu (9), Victor Ilie (6), Victor Popescu (4), Robert Iakabos (4), Vlad Cristescu (2) și Cezar Tarnu (2).

Meciul 2 al turneului le opune pe CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc si CSU Brașov. La pauză conduc cei din Târgu Secuiesc. 27 – 22.

2015-09-19 11.38.46

Partea a doua a meciului le aparține celor din Târgu Secuiesc. Ei se impun în final cu scorul de 62 la 37.

Meciul 3 al turneului le opune pe CSS Sibiu și CSU Brașov. La pauză scorul este 33-12 pentru sibieni.

2015-09-19 16.00.04

Scor final : CSS Sibiu – CSU Brașov 60-20.

Al doilea meci al CSU SIBIU se desfășoară contra celor de la CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc.

Jucăm în sferturile 1 și 2 la fel ca dimineață contra CSS.

2015-09-19 17.39.42

Sfertul 1 îl câștigăm cu 21-3. Cel de-al doilea îl câștigăm la 0 !!! 20-0 !

2015-09-19 17.52.18

Scor la pauză : CSU SIBIU – CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc : 41-3 !!!

După pauză reducem din turație. Sfertul 3 îl câștigăm cu 12-6. Sfertul 4 îl câștigăm cu 16-10.

2015-09-19 18.34.50

Scor final : CSU SIBIU – CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc 69-19.

Punctele noastre au fost marcate de Cristian Cerbu (17), Alex Oltean (15), Angi Vulcu (12), Dragoş Axinte (10), Victor Popescu (4), Vlad Cristescu (3), Robert Iakabos (2), Cezar Tarnu (2), Robert Oprisiu (2), Tudor Muresan (2).

Calificarea a fost obținută cu brio, mâine mai jucăm de la 11 cu Brașovul. Clasament dupa prima zi : 1. CSU SIBIU 4p, 2-3 CSS Sibiu si CSS Nagy Mozes Tg.Secuiesc 3p ; 4. CSU Brasov 2p.

Ultima zi a turneului debutează cu meciul dintre CSS Sibiu și CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc. La pauză conduc cei din Sibiu cu 24-20.

2015-09-20 08.56.15

Scor final : CSS Sibiu – CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc 55-40.

Meciul nostru cu CSU Brasov încheie turneul. Sfertul 1 îl începem cu Axinte, Cerbu, Oltean, Popescu și Oprisiu. Tarnu la schimbare. Câștigăm sfertul cu 22-8.2015-09-20 10.47.04

Sfertul 2 îl joacă Vulcu, Iakabos, Ilie, Cristescu și Muresan. Câștigăm cu 14 – 8. Scor la pauză 36 – 16 pentru CSU SIBIU !

2015-09-20 10.54.14

Sfertul 3 îl joacă Axinte, Cerbu, Vulcu, Popescu și Oprisiu. Câștigăm cu 21-6 și ne ducem la 57-22.

Sfertul 4 îl începem cu Oltean, Iakabos, Ilie, Cristescu și Muresan. A mai intrat și Tarnu. Câștigăm și sfertul 4 : 20-6

2015-09-20 11.25.30

Scor final : CSU SIBIU – CSU Brașov 77-28 !!! Cine a marcat ? Alex Oltean (20), Cristian Cerbu (19), Angi Vulcu (9), Dragoș Axinte (8), Robert Iakabos (6), Victor Ilie (5), Victor Popescu (4), Vlad Cristescu (2), Tudor Muresan (2), Cezar Tarnu (2).

Clasament final al turneului de clasificare : 1. CSU SIBIU 6p, 2. CSS Sibiu 5p, 3. CSS Nagy Moses Targu Secuiesc 4p, 4. CSU Brașov 3p.