U14 – Etapa 3 : CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc vs CSU SIBIU

2 meciuri, 2 victorii. Asa au debutat cei de la “U14” in faza de calificare a actualului sezon. Etapa a treia se desfasoara sambata 17 octombrie la Targu Secuiesc.

A doua deplasare ca lungime (dupa cea de la Craiova) ne trezeste si cel mai devreme. Meciul este programat la ora 10.00, asa ca vom pleca din Sibiu in jurul orei 6.00. Partea buna (da, exista !) este ca vom ajunge acasa in jurul orei 16.00…

Cu cei din Targu Secuiesc ne-am intalnit in cadrul fazei de clasificare, in turneul disputat la Sibiu. I-am invins cu 69-19…

20150919_173513a

La Sibiu a fost bine !

Parcursul celor din Targu Secuiesc anul acesta a fost urmatorul : in faza de clasificare au ocupat locul 3, cu  o victorie (67-37 cu CSU Brasov) si doua infrangeri (19-69 cu CSU SIBIU si 40-55 cu CSS Sibiu). Nici in actuala faza de calificare nu le merge mai bine : infrangere acasa cu LPS CSU 1 Pitesti (40-70) si infrangere in deplasare la CSS Sibiu (65-47).

Deplasarea la Targu Secuiesc o vor face urmatorii 12 jucatori : Dragos Axinte, Alex Oltean, Cristian Cerbu, Victor Popescu, Robert Oprisiu, Angi Vulcu, Robert Talpos, Victor Ilie, Robert Iakabos, Vlad Cristescu, Sebastian Gavrila si Ionut Topor.

Calculele sunt simple. Ne trezim cu noaptea in cap, dar trebuie sa ne intoarcem cu inca o victorie ! Hai ai nostri !!!

Sambata….

Trezirea… Brrrr !!!

digital-clock-5-00-clip-art_t

Ne strângem până la urmă. Și pornim !

2015-10-17 05.53.57

Figurile de la 6 a.m. !

9.00… Ajungem la locație. Totul în regulă, așteptăm meciul.

2015-10-17 09.06.58

Sala Polivalentă din Târgu Secuiesc

9.15… Începem încălzirea. Răcoare în sală.

2015-10-17 09.26.58

Frumoasă sala…

Și start ! La 9.55.

2015-10-17 10.04.53

Prima minge ne-a aparținut !

Sfertul 1 îl joacă Axinte, Cerbu, Iakabos, Vulcu și Popescu. Gavrila la schimbare. Ne impunem cu 33-3.

2015-10-17 10.03.39

Dragoș la libere…

Sfertul 2 îl încep Oltean, Ilie, Talpos, Oprisiu și Cristescu. Topor la schimbare. Îl câștigăm cu 24-17.

2015-10-17 10.27.40

Alex în acțiune…

Scor la pauză : CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc – CSU SIBIU 20-57 !!!

Sfertul 3 intră Axinte, Oltean,Cerbu, Popescu și Oprisiu. Pe parcurs au jucat toți… Câștigăm sfertul cu 22-16,  iar înaintea ultimelor 10 minute avem 79-36 !

2015-10-17 10.52.59

Cristian spre coș !

Sfertul 4 îl încep aceiași, dar joacă toți până la final ! Sfertul îl câștigăm cu 20-2.

2015-10-17 10.51.13

Au cuvântul antrenorii !!!

Scor final : CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc – CSU SIBIU 38-99 !!!

Marcatorii de azi : Cristian Cerbu 20, Alex Oltean 17, Dragoș Axinte 15, Robert Iakabos 13, Victor Popescu 8, Robert Oprisiu 7, Victor Ilie 6, Angi Vulcu 5, Vlad Cristescu 3, Ionuț Topor 2, Sebastian Gavrila 2, Robert Talpos 1.

2015-10-17 12.02.09

CSU Sibiu U14 !!!

15.00 Acasa. Am avut timp sa urmarim si meciul CSS Sibiu – LPS 1 Pitesti…

Dupa 3 etape suntem in grafic : 3 victorii !

Tot sambata s-au jucat in grupa noastra meciurile CSS Sibiu – LPS CSU 1 Pitesti 29-74 si LPS CSU 2 Pitesti – BC Lions Craiova 62-65.

Clasament dupa 3 etape : 1-2 CSU SIBIU si LPS CSU 1 Pitesti 6p ;  3-5. CSS Sibiu, Lions Craiova si LPS CSU 2 Pitesti 4p ; 6. CSS Nagy Mozes Targu Secuiesc 3p

Saptamana viitoare avem pauza in campionatul U14, se desfasoara Perform Baschet.