U16 – Faza de calificare, etapa 7 : CSȘ Târgu Jiu vs CSU SIBIU

Turneul 2 al fazei de calificare U16. La doar cîteva ore după victoria cu CSȘ băieții de la CSU U16 joacă al doilea meci al zilei 1. Adversarul e relativ facil. CSU întâlnește CSȘ Târgu Jiu !

Adversarii de azi au obținut doar o victorie la turneul 1, trecând de CSȘ 2 Craiova cu 83-51. În primul meci de la acest turneu au bătut Mediașul cu 61-48.

Meciul tur a contat pentru etapa a doua. A fost un meci fără istoric, câștigat cu 101-47 de ai noștri. Povestea lui o găsiți AICI .

CSU a câștigat meciul cu CSȘ Sibiu. Meci greu, dar o repet. Întotdeauna cu ei meciurile sunt complicate. Bine că a trecut.

Meciul cu echipa din orașul lui Brâncuși se joacă joi 30 noiembrie de la 16.30. Alexandru Rubint i-a ales pe Dragoș Axinte, Victor Popescu, Robert Oprișiu, Robert Iakaboș, Angi Vulcu, Victor Ilie, Robert Talpoș, Sebastian Gavrilă, George Bădilă, Darius Joandrea, Tudor Mureșan, Adrian Nicodin și Alin Antonie pentru meciul 2 al turneului.

Clasamentul după 6 meciuri : 1. CSU SIBIU 6/0 ; 2. Craiova 1 4/2 ; 3. CSȘ Sibiu 3/3 ; 4. Craiova 2 2/4 ; 5. Târgu Jiu 2/4 ; 6. Mediaș 1/5.

Tot pentru etapa a 7-a se joacă meciurile CSȘ 2 Craiova – CSȘ Mediaș 72-61 și CSȘ Sibiu – CSȘ 1 Craiova 52-60

16.30 CSU SIBIU începe meciul cu Dragoș Axinte, Robert Talpoș, Robert Iakaboș, Victor Popescu și Robert Oprișiu

2-0 după 1m30. În Craiova timpul e pe repede înainte ! 4-2 noi după 2m30.

Angi pentru Iaka. 6-2 noi. 4 minute au trecut. Timeout Târgu Jiu. La jumătatea sfertului avem 8-2. Încă 4 minute. 10-4.

Iaka, Victor și Adi pentru Popi, Tal și Ro. 14-4. Încă 2m din sfert. 15-7. 1m30.

17-9 pentru CSU după primul sfert. Dragoș 12, Popi 4 și Tal 1 au înscris pentru noi.

Sfertul 2. Pentru CSU intră Robert Iakaboș, Robert Talpoș, Angi Vulcu, Victor Ilie și Alin Antonie.

19-9 după 1m30. 21-14 după 3 minute.

23-14. Ro în locul lui Alin. Încă 5m30. Dragoș și Popi pentru Iaka și Ro. Seba pentru Angi. Încă 4m40. 25-14.

27-18. 3m până la pauză. 31-18. Încă 2 minute. Și din nou ne tăiem… Timeout Sibiu. 31-22. Încă 1m20 până la pauză.

Pauză. CSU conduce CSȘ Târgu Jiu cu 38-24. Tal 11, Popi 4, Dragoș și Angi câte 2 pentru noi în sfertul 2.

Sfertul 3. Pentru noi intră Robert Iakaboș, Angi Vulcu, Victor Ilie, Robert Oprișiu și Tudor Mureșan.

43-24 după 1m30. La fel după încă un minut. La jumătatea sfertului conducem cu 45-26.

Coach schimbă liniile. Intră Dragoș, Popi, Tal, Darius și Adi. Încă 4m30 din sfertul 3. Încă 2m30. 47-27. Timeout Târgu Jiu. Încă 2m.

52-27 este scorul după sfertul 3. Ro 5, Popi 3, Dragoș, Tal și Victor câte 2 au marcat punctele noastre.

Sfertul 4. Angi Vulcu, Robert Iakaboș, Sebastian Gavrilă, Victor Ilie și Alin Antonie.

55-31 după 3 minute. După 3m30 din sfert ies toți. Intră Tal, Popi, Mure, Darius și Rola jumătatea sfertului e 59-35.

Ultimele 3 minute. 62-35. Încă 1m30. 64-37. Gata. Tal 6, Popi 4 Angi 3, Mure 1…

Scor final : CSȘ Târgu Jiu – CSU SIBIU 37-66

Victorie clară, lejeră, normală. Au jucat toți, au avut minute bune. Robert Talpoș 20p, Dragoș Axinte 16p, Victor Popescu 15p, Angi Vulcu și Robert Oprișiu câte 5p, Victor Ilie 4p și Tudor Mureșan 1p au marcat pentru CSU.

Următorul meci : vineri la 12.00 cu CSȘ 1 Craiova.