U16 – Faza semifinala : Etapa 14 – CSU SIBIU vs CSS Craiova

Ultima etapa a fazei semifinale U16 programeaza pentru CSU SIBIU un meci aparent linistit. Vom fi oaspetii echipei care incheie clasamentul grupei semifinale.

De la meciul cu CN Aurel Vlaicu din etapa a 11-a (meci descris pe RAXSPORT ) ai nostri au mai disputat 2 meciuri, castigand acasa cu Constanta (scor 78-68) si pierzand la Steaua cu 84-66, meci decis in ultimul sfert.

Urmare a acestor rezultate, coroborate si cu rezultatele celorlalte meciuri ale grupei semifinale, situatia e clara : CSU SIBIU va termina grupa semifinala pe locul 3, indiferent de rezultatele meciurilor ramase. Asta inseamna calificare directa la turneul final !

u16

In cealalta grupa semifinala lucrurile sunt aproape clare, locul 1 apartinand Clujului iar locul 2 celor de la Slam. Mai ramane de lamurit ocupanta locului 3 : CSS Targu Jiu sau Spike Bucuresti. Meciul dintre CSS Targu Jiu si U-BT Cluj-Napoca va fi decisiv. Daca gazdele nu castiga vor merge probabil la baraj.

Grupa noastra de la turneul final va fi compusa din CN Aurel Vlaicu Bucuresti, BC Slam Bucuresti si echipa care va ocupa locul 1 la turneul de baraj. La turneul de baraj vor participa 4 echipe, primele 2 se vor califica la turneul final. Turneul final se va desfasura intre 25 si 29 mai, locatia urmand a fi anuntata de FR Baschet.

Revenind la meciul de duminica, partida cu CSS Craiova se va juca de la ora 14.30 la Sala Transilvania din Sibiu. Meciul nu are vreo influenta decisiva asupra clasamentului, unde noi vom termina pe 3 iar cei din Craiova pe 8.

Oaspetii nostri au o singura victorie in faza semifinala, castigand meciul de acasa prin neprezentarea Mediasului.

Lotul nostru nu va fi cel standard, o parte dintre juniori va juca pentru CSU meciul de divizia B cu Pitestiul. Cu toate acestea asteptam a 10-a victorie din cadrul fazei semifinale !

14.25. Meciul începe mai repede.

2016-04-24 14.24.29

Primii 5 : Paul Bogdan, George Potera, Andi Calin, Rareș Malene și Patrick Pascu. Avem 16-5 la jumătatea primului sfert.

2016-04-24 14.30.08

După primul sfert este 25-15. Meci lejer…

Mai sunt 4 minute din sfertul 2 și avem 44-29.

2016-04-24 14.46.09

Scor la pauză : CSU SIBIU – CSS Craiova 56-36.

După pauză ne mărim avansul. Avem 76-40 la jumătatea sfertului 3.

2016-04-24 15.05.08

Scor după 30 de minute : 80-53 pentru ai noștri.

Sfertul 4. La jumătatea lui avem 94-66. Toată lumea joacă.

2016-04-24 15.22.13

Scor final : CSU SIBIU – CSS Craiova 103-77

Victorie așadar normală pentru ai noștri. A fost un meci în care a fost rulat tot lotul, cei care au jucat mai puțin de-a lungul sezonului au primit mai multe minute.

Pentru ai noștri urmează turneul final, primul pentru generația “2000”. Grupa nu e ușoară, dar la turneul final e greu sa dai de echipe lejer abordabile. Sunt convins că băieții vor da totul pentru o clasare cât mai bună. Vom vedea în mai !