U16 – Faza de calificare, etapa 10 : CSU SIBIU vs LPS Târgu Mureș

Faza de calificare U16 se apropie de final. Ultima etapă se joacă duminică 11 decembrie. CSU SIBIU este pe locul 1 după 7 meciuri și acolo va rămâne și după partida de duminică. Meciul ne oferă însă posibilitatea unei revanșe. Întâlnim singura echipă care ne-a bătut până acum. CSU primește vizita LPS Târgu Mureș !

Meciul tur s-a desfășurat duminică 6 noiembrie și a fost de departe cel mai slab al nostru în acest sezon U16. Departe de mine gândul de a desconsidera adversarii, dar ai noștri au jucat rău. Foarte rău. Așa dezamăgit după un joc nu mai fusesem din 4 aprilie 2015. Atunci CSU U14 pierdea un meci cu Olimpic Baia Mare. De la plus 24 la pauză la minus 7 la final. Avea să fie singura victorie a celor de la Baia Mare în faza semifinală. Ok, gata paranteza.

6 noiembrie 2016 - Mureș vs CSU

6 noiembrie 2016 – Mureș vs CSU

Mureșul nu stă grozav în clasament. Pe lângă victoria cu noi au doar victoria de acasă cu Ciucul. În rest 5 înfrângeri, din dublele cu Mediașul și CSȘ Sibiu plus meciul de la Miercurea Ciuc. Victoriile celor din Miercurea Ciuc la Mediaș și acasă cu CSȘ Sibiu au cam dat peste cap clasamentul. Calculele spun că dacă Mureșul pierde la Sibiu (ceea ce le doresc, cu riscul de a nu fi considerat o gazdă bună !) atunci vor termina pe locul 5… În fine, cred că ei știu exact ce și cum.

Să ne concentrăm pe ai noștri. CSU SIBIU este pe locul 1 al grupei și acolo va rămâne indiferent de rezultatele ultimelor meciuri. Nu am făcut calcule, am jucat și vom juca fiecare meci la victorie. Așa va fi și duminică, mai ales că trebuie ca băieții să demonstreze că înfrângerea de la Târgu Mureș a fost un accident. Din ianuarie încep meciurile tari și acolo nu prea avem voie să mai greșim…

Meciul de duminică se joacă la Sala Transilvania din Sibiu începând cu ora 11.30.

Lotul CSU SIBIU ales de Alexandru Rubint pentru meciul de duminică este următorul : Andi Călin, Dragoș Axinte, Alex Oltean, Victor Popescu, Robert Oprișiu, Laurențiu Frățilă, Sebastian Buțiu, Victor Ilie, Angi Vulcu, Robert Talpoș, Robert Iakaboș și Paul Popa.

11.00 Încălzire…

11.30. Start. Andi Călin, Dragoș Axinte, Alex Oltean, Victor Popescu și Robert Oprisiu.

5-4 noi după trei minute de joc. 11-4 după 6 minute și timeout Mureș. 15-9 și încă 2 minute din sfert.

Scor după sfertul 1 : CSU – LPS 20-15

Sfertul 2. Alex Oltean, Sebastian Butiu, Victor Ilie, Paul Popa și Laurențiu Frățilă.

25-19 după două minute de joc. Rotim, joacă toată lumea. 29-23 după 4 minute. 31-23 după 6 minute. Ultimele 3 minute ale primei reprize. 32-28 CSU. 35-32 când mai e 1m30.

Scor la pauză : CSU SIBIU – LPS Târgu Mureș 37-34.

Sfertul 3. Andi Călin, Dragoș Axinte, Alex Oltean, Victor Popescu și Robert Oprisiu. Pornim tare. 46-34 după 1m30. Perdaful de la pauză a avut efect. 51-38 după 4m30. 55-41. Încă 4m20. 59-47.  Încă 2 minute.

Scor după sfertul 3 : Sibiu – Mureș 64-49

Sfertul 4. Andi, Dragoș, Popi, Ro și Iaka. 68-54 când mai sunt 7 minute. 75-59. 4m20 de joc. 77-65. 3m20. 81-65. Încă 2 minute.

Scor final : CSU SIBIU – LPS Târgu Mureș 87-66 !

Marcatorii de azi : Dragoș Axinte 24p (2×3), Andi Călin 18p (1×3), Sebastian Buțiu 10p (1×3), Alex Oltean 9p, Victor popescu 6p, Robert Oprișiu 6p, Angi Vulcu 6p, Paul Popa 6p, Laurențiu Frățilă 2p.

Clasamentul final al grupei 7 : 1. CSU SIBIU 7/1 15p ; 2. CSȘ Mediaș 5/3 13p ; 3. CSȘ Sibiu 3/5 11p ; 4. CSM VSKC Miercurea Ciuc 3/5 10p ; 5. LPS Târgu Mureș 2/6 1op.

Gata faza de calificare. Oradea a bătut Satu Mare azi, așa că ne cunoaștem adversarii. Steaua, 4Sports, Dan Dacian, Satu Mare, Târgoviște, Sighet și Iași vor fi echipele cu care ne vom lupta începând cu 14 ianuarie în faza semifinală.O grupă infernală care însă nu îi poate decât întări pe băieții noștri !

Până atunci… CSU U16 termină pe primul loc grupa de calificare ! Andi Călin, Dragoș Axinte, Alex Oltean, Victor Popescu, Robert Oprișiu, Sebastian Buțiu, Laurențiu Frățilă, Cristian Cerbu, Victor Ilie, Angi Vulcu, Robert Talpoș, Paul Popa, Robert Iakaboș, Tudor Mureșan, Rareș Gligor, Florinel Iftene, George Potera, Sebastian Gavrilă și Cezar Tarnu sunt cei care au fost în lotul CSU în această fază de calificare. Coach : Alexandru Rubint.