Speranțe – Turneul semifinal : Ziua 0

Echipa de volei feminin categoria speranțe a CSȘ Sibiu dispută la finele acestei săptămâni turneul semifinal. Duminică 5 martie vom afla dacă fetele vor juca la turneul final, între primele 8 echipe ale categoriei. În cele ce urmează vom cunoaște adversarele echipei noastre precum și programul celor 3 zile. A, turneul se desfășoară la Sibiu !

Echipe participante

 

CSȘ SIBIU

Echipa noastră a terminat locul 2 în grupa I de calificare cu 10 victorii și 2 înfrângeri, linie de clasament similară cu a echipei de pe locul 1. Ce ne-a adus pe locul 2…faptul că am 2 din cele 10 victorii au fost cu 3-2, față de doar una a echipei din Brașov. 29 de puncte așadar pentru CSȘ. 30-13 este raportul seturi câștigate – seturi pierdute.

Lotul echipei CSȘ Sibiu este alcătuit din Daniela Cucu, Antonia Mitea, Karina Ocneriu, Iarina Axinte, Daria Cipariu, Ana Albu, Silvana Iacob, Alexia Potera, Ariana Petru, Isabella Munteanu, Liv Knobloch, Alida Albu și Alexia Halmaghi. Antrenorul echipei sibiene este Dan Gheorghiță.

 

CSȘ Târgoviște

Locul 1 al grupei F de calificare. O grupă formată doar din 3 echipe. Au câștigat toate meciurile cu echipele din Rm.Vâlcea și Ploiești, 6 la număr. 18 puncte au obținut, 18 seturi câștigate, doar 1 pierdut.

 

CS Dacia Mioveni 2012

Locul 1 al grupei G de calificare, grupă formată din 4 echipe. Au fost în grupă cu cele 3 echipe ale LPS Viitorul Pitești. Un parcurs perfect au avut : 12 victorii în 12 meciuri, pentru un total de 36p. Niciun set pierdut, deci 36-0…

 

LPS Viitorul Pitești 2

Locul 2 al grupei G de calificare. Nu au avut nicio șansă cu Mioveniul, dar au depășit în final echipele 1 și 3 ale aceluiași club din Pitești. Au obținut 7 victorii în 12 meciuri, setaveraj 23-21 și un număr de 20 de puncte.

 

CS Ocna Mureș

Locul 2 în grupa M de calificare, grupă formată tot din 4 echipe. Au obținut 7 victorii și 5 înfrângeri, 25-15 raportul seturi câștigate – seturi pierdute. 22 de puncte.

 

CSȘ Blaj

Locul 1 al grupei M de calificare. 11 victorii și doar o înfrângere în ultimul meci. 33 de seturi câștigate și 5 pierdute. 33 de puncte.

 

Acestea sunt componentele grupei III semifinale. 3 locuri 1 și 3 locuri 2 se vor lupta pentru cele 2 locuri care duc la turneul final al categoriei. Din 52 de echipe care au început sezonul vor rămâne cele mai bune 8. Sper că printre ele va fi și CSȘ Sibiu. 🙂

 

 

Programul turneului

Turneul se desfășoară pe parcursul a 3 zile, între 3 și 5 martie. Fiecare echipă va disputa 5 jocuri, 2 vineri, 2 sâmbătă și 1 duminică. Vor fi 6 meciuri vineri, 6 meciuri sâmbătă și 3 meciuri duminică.

 

Vineri 3 martie

9.30 Blaj vs Pitești ; 11.00 Ocna Mureș vs SIBIU ; 12.30 Târgoviște vs Mioveni

16.00 Pitești vs Târgoviște ; 17.30 SIBIU vs Mioveni ; 19.00 Ocna Mureș vs Blaj

 

Sâmbătă 4 martie

9.30 Târgoviște vs Ocna Mureș ; 11.00 Blaj vs SIBIU ; 12.30 Mioveni vs Pitești

16.00 Ocna Mureș vs Mioveni ; 17.30 SIBIU vs Pitești ; 19.00 Blaj vs Târgoviște

 

Duminică 5 martie

9.30 Mioveni vs Blaj  ; 11.00 Târgoviște vs SIBIU ; 12.30 Pitești vs Ocna Mureș

 

 

Celelalte grupe semifinale 

Grupa I semifinală își dispută meciurile la Brașov. Cele 6 echipe sunt ASC Juvenil N.Titulescu Brașov (locul 1 în grupa I de calificare), CSȘ Botoșani (1A), CSȘ Unirea Iași (2A), CSȘ Bacău (1B), LPS Piatra Neamț (2B) și CS Axiopolis Cernavodă (1C)

Grupa II semifinală se joacă la Craiova. Cele 2 locuri pentru turneul final se vor alege după meciurile dintre CSV Craiova A (1H), CSȘ Târgu Jiu (2H), LPS IOR Mircea Eliade București (1D), CSM A București (2D), CSM B București (2E)și CS Dinamo București (1E).

Grupa IV semifinală e la Borș. Echipele : CS Viitorul Borș (2L), CSȘ Lugoj (1K), CS Victoria Nădlac (1L), CSȘ Caransebeș (2K), CS Power Volleyball Baia Mare (1M) și CSȘ2 CNE CSM Baia Mare (2M).

Leave a Reply

Your email will not be published. Name and Email fields are required.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.