U18 – Faza semifinală, etapa 2 : U-BT Cluj-Napoca vs CS Sevlar Ploiești

Primul meci pe teren propriu din cadrul fazei semifinale U18 se desfășoară pentru U-BT Cluj-Napoca sâmbătă 3 februarie. Adversarii noștri au pierdut meciul din prima etapă. U vs CS Sevlar Ploiești !

U-BT a trecut cu bine de prima etapă, obținând o victorie extrem de importantă contra celor de la Slam. O nouă victorie ar crește moralul înaintea a două deplasări grele, la Târgu Jiu și Sibiu.

Oaspeții de sâmbătă ai celor de la U reprezintă echipa cea mai abordabilă a grupei. Cel puțin din punctul meu de vedere. În faza de calificare au terminat pe locul 3 o grupă dominată de Agronomia și Târgoviște. Faza de clasificare au terminat-o tot pe 3, după CSU Sibiu și CN A.Vlaicu. În prima etapă a fazei semifinale au pierdut acasă, 61-78 contra celor de la CSȘ Târgu Jiu.

Meciul contra celor de la Sevlar se joacă sâmbătă 3 februarie de la 10.30 la Sala Polivalentă B din Cluj-Napoca. Lotul pe care antrenorul Răzvan Cenean l-a ales este alcătuit din Mihai Blagu, Mihnea Brie, Tudor Văleanu, Darius Stretea, Tudor Todea, Mihai Cârcoană, Mark Bota, Răzvan Rus, Alexandru Oncea, Cătălin Dascălu, Teodor Trifu și Radu Pica.

În etapa a doua a fazei semifinale A U18 se mai joacă alte 5 meciuri. În grupa noastră Târgu Jiu – Târgoviște și Sibiu – Slam, iar în cealaltă grupă Steaua – Viitorul, Agronomia – Timișoara și A.Vlaicu – Brașov.

Etapa a treia se dispută duminică 11 februarie. Meciuri : Târgu Jiu – U-BT CLUJ-NAPOCA (se joacă luni 12.02 la 14.00) , Sevlar – Sibiu, Slam – Târgoviște, A.Vlaicu – Agronomia, Brașov – Steaua și Viitorul – Timișoara.

Cum cel mai important meci este însă cel care urmează…vom urmări cu atenție U vs Sevlar !

10.15. Aproape de start…

U începe meciul cu Vălean, Oncea, Blagu, Stretea și Brie.

4-0 U după 2 minute. 9-2 după aproape 3 minute. Timeout Sevlar. La jumătatea sfertului 1 U conduce cu 11-2.

Încă 3 minute din sfertul 1. 14-4 U.

U-BT conduce Sevlar după sfertul 1 cu 18-4.

Sfertul 2. U cu Oncea, Trifu, Rus, Blagu și Brie.

22-7 după 2 minute. 25-12 după 3m30.

25-18 la jumătatea sfertului. Le intră aruncările de la distanță… 29-21. Încă 4m până la pauză.

Încă 2m30. 36-26 U. Ultimul minut. Timeout Ploiești la 38-28. 16 secunde. Timeout U înainte de ultimul atac al reprizei. 2 secunde… Alt timeout U.

Pauză. U-BT – Sevlar 40-28.

Sfertul 3. Oncea, Valean, Blagu, Brie și Cârcoană pentru U.

44-28 după 1m. Timeout Ploiești.

50-32 după 3m din sfertul 3. 56-34 la jumătatea sfertului.

Încă 3m30 din sfert. U conduce cu 63-40. Încă 2m. 67-42.

Gata și sfertul 3. U 71 – Sevlar 46

Sfertul 4. Todea, Dascălu, Bota, Brie și Pica.

73-48 după 2m.

La jumătatea sfertului 4 este 79-50. Încă 3m. 83-54 U. Timeout Ploiești.

1m30 de joc. 85-58 U.

Scor final : U-BT CLUJ-NAPOCA – CS Sevlar Ploiești 91-60

Victorie, parcurs perfect până acum. Urmează 2 deplasări interesante, de unde ar fi excelent să ne întoarcem cu victorie / victorii. ?

Până atunci… U e lider în grupa semifinală !