U16 – Faza semifinală, etapa 4 : U-BT 1 Cluj-Napoca vs U-BT 2 Cluj-Napoca

Luni 19 martie se desfășoară la Cluj-Napoca meciul contând pentru etapa a 4-a a fazei semifinale U16. U-BT 1 joacă pe teren propriu. Adversarii vin tot din Cluj, și tot de la U-BT. U-BT 1 vs U-BT 2 !

Cele două echipe U16 ale U-BT se întâlnesc așadar în faza semifinală, ambele făcând parte din grupa B. În etapa a 4-a gazde sunt cei de la U-BT 1, în etapa a 9-a U-BT 2.

U-BT 1 a câștigat ambele meciuri cu Craiova (90-38 în deplasare și 100-43 acasă) și la Ploiești (91-52), pierzând doar la Steaua 1 cu 73-61.

U-BT 2 are în componență jucători născuți în 2003 (marea majoritate). Au pierdut acasă, 80-86 cu Steaua, la Știința (82-93), câștigând doar acasă cu 70-62 cu Craiova.

Meciul “fratricid” se joacă luni 19 martie de la 15.00 în Sala Polivalentă B din Cluj-Napoca. Antrenorul Horia Pascu va alege pentru acest meci dintre Tudor Todea, Mihai Cârcoană, Dragoș Axinte, Toma Lungoci, Luca Domocoș, Modibo Diaby, Cătălin Mariș, Horea Orban, Anton Rotaru, Andrei Câmpean, Horia Dragoslav, Antoniu Crainic, Mihnea Divoiu și Ștefan Socaciu. Echipa U-BT 2 este antrenată de Sergiu Popa.

Tot în etapa a 4-a sunt programate în faza semifinală meciurile Craiova – Ploiești 50-74, Știința – Steaua 1 (miercuri la 20.00), CSU Sibiu – Focșani 74-49, Agronomia – Steaua 2 (miercuri la 18.30).

14.40 Începe încălzirea… Lungoci, Cârcoană, Domocoș și Divoiu nu sunt pe foaie la U1.

Care-s care ? 🙂

14.50 Ne apropiem…

15.00 U-BT 1 începe meciul cu Toni Rotaru, Horea Orban, Cătălin Mariș, Antoniu Crainic și Andrei Câmpean în teren.

5-2 U2 după 2m. 9-4 U2 după 4m.

Timeout U1. 11-4 pentru “cei mici”. Încă 5m50 din sfertul 1.

Intră Dragoslav în locul lui Rotaru. 11-7 la jumătatea sfertului. 16-14 U2 când mai sunt 3 minute din sfert. Socaciu și Rotaru pentru Mariș și Orban. 19-18 U1. Timeout U2. Încă 2m10.

Diaby pentru Câmpean. Ultimul minut. 22-19 U2.

Gata sfertul 1. U2 conduce U1 cu 24-23.

Sfertul 2. Orban, Dragoslav, Socaciu, Diaby și Câmpean la U1.

29-27 U1 după 1m.

Mariș pentru Diaby. 31-27 U1 după 3m. Rotaru în locul lui Dragoslav. 37-31 după 4m. 38-34 la jumătatea sfertului. Crainic pentru Câmpean. 42-34 U1. Timeout U2. Încă 4m10 până la pauză.

46-34 pentru U1. Încă 3m până la pauză. Dragoslav pentru Orban. Diaby pentru Socaciu. 48-38. Încă 1m30. Câmpean pentru Crainic.

Pauză. U1 conduce U2 cu 50-40.

Sfertul 3. Orban, Socaciu, Mariș, Diaby și Câmpean.

55-40 după 2m. Dragoslav pentru Mariș. Au trecut 3m și e 58-43. Crainic și Rotaru pentru Diaby și Orban. 60-43. Încă 4m20.

62-44. Încă 3m. Orban pentru Dragoslav. 64-48. Ultimul minut din sfert. Mariș intră în locul lui Socaciu.

Gata și sfertul 3. U1 conduce U2 cu 66-48.

Sfertul 4. Orban, Rotaru, Mariș, Crainic și Diaby.

74-54. Au trecut 2 minute și U2 a cerut timeout. Socaciu pentru Mariș.

Câmpean pentru Diaby. Au trecut 3m30 și U1 conduce cu 79-59. 81-61 la jumătatea sfertului 4. Dragoslav în locul lui Orban. 85-65. Ultimele 3 minute.

90-65. Timeout U2. Încă 1m40 de joc.

Scor final : U-BT 1 Cluj-Napoca – U-BT 2 Cluj-Napoca 92-65

Iar la final… Doar U !

U-BT 1 are acum 4 victorii și o înfrângere, U-BT 2 are o victorie și 3 înfrângeri.

Ambele echipe au amânat meciurile din etapa a 5-a. U1 va juca în 15 aprilie la Știința, iar U2 în 29 aprilie la Ploiești.