U16 – Turneu amical : Mogren Budva vs U-BT CLUJ-NAPOCA

U-BT U16 participă în aceste zile în Muntenegru la turneul amical intitulat Budva Basketball Cup 2018. 4 meciuri îi așteaptă pe băieții noștri. Primul e vineri 13 aprilie. Jucăm contra gazdelor. U vs Mogren Budva !

8 echipe participă la acest turneu. U este în grupa A, alături de Mogren Budva, Real Madrid și Academia Zaza Pachulia din Georgia. În grupa B găsim alte 4 echipe : naționalele U16 ale Israelului și Muntenegrului, Lokomotiv Kuban din Rusia și Mornar Bar din Muntenegru.

U-BT U16

U-BT U16 a ajuns joi în Muntenegru după un drum de aproape 1000 km, parcurs în puțin peste 20 de ore. Lotul deplasat de Horia Pascu îi cuprinde pe Tudor Todea, Luca Domocoș, Dragoș Axinte, Mihai Cârcoană, Toma Lungoci, Cătălin Mariș, Horea Orban, Anton Rotaru, Andrei Câmpean, Antoniu Crainic, Horia Dragoslav și Mihnea Divoiu.

Ziua 1 începe la 13.00 (ora României). Se joacă meciul Israel U16 – Mornar Bar 101-55. La 15.00 urmează Muntenegru U16 – Lokomotiv Kuban 62-64. La 17.00 intră ai noștri în scenă, contra celor de la Mogren Budva. La 20.00 e Real Madrid vs Zaza Pachulia. Bate Real, la o posesie : 75-73. Ziua o încheie la 22.00 meciul Mornar Bar – Lokomotiv Kuban 71-80.

Ziua 2 aduce pentru U meciul cu Real Madrid ! La 12.00. Vom mai juca de la 22.00 cu gruzinii de la Zaza Pachulia.

Ziua 3, adică duminică, va programa doar meciurile de clasament. Locurile 1 din fiecare grupă joacă finala. Locurile 2 își dispută finala mică. Meciurile încep la 13.00. Finala e la 20.00.

Partea bună e că meciurile se transmit pe YouTube. Le puteți urmări accesând următorul link

Le ținem pumnii de la distanță băieților noștri. Haide U !

Aproape de start…

Tudor Todea, Cătălin Mariș, Dragoș Axinte, Luca Domocoș și Mihai Cârcoană încep meciul.

Echilibrat primul sfert. 15-15. Cârcoană are 2 greșeli.

Sfertul 2 nu e atât de bun. Îl pierdem cu 21-13. La pauză suntem conduși cu 36-28…

Sfertul 3. Mai reparăm din deficit. 54-49 ei după 30 minute.

Dar… Pe final cedăm teren… Scor final : Mogren Budva – U-BT Cluj-Napoca 77-61

Revăzând meciul ”la rece” pot spune că diferența nu e nici pe departe atât de mare. Când mai erau 5 minute de joc eram la -2. Asta e. Marcatorii noștri azi au fost Tudor Todea 14p (1×3), Dragoș Axinte 12p, Luca Domocoș 10p, Mihai Cârcoană 10p, Cătălin Mariș 6p, Toni Rotaru 5p (1×3) și Horea Orban 4p.

Ziua a doua va aduce în fața alor noștri două echipe tari : Real Madrid și Academia Zaza Pachulia. La 12.00 și 22.00.