Baschet U18 – Campionatul European 2019 : Ziua 7

Campionatul European de baschet categoria U18, Divizia B se apropie de final. Fiecare echipă mai are de disputat 2 meciuri. Sâmbătă 3 iulie se joacă semifinalele competiției. România joacă în grupa 21-24. Adversarul nu ar trebui să ne sperie. Deși… România vs…

…Kosovo !

Kosovo a promovat anul trecut, obținând locul 1 la U18 Divizia C. Au evitat retrogradarea la U16 Divizia B, obținând locul 23. Kosovarii nu au câștigat niciun meci la actualul European, pierzând pe rând cu Ungaria, Suedia, Austria, Belarus și Portugalia. Și ieri cu Norvegia.

România nu a trecut încă peste eșecurile din grupă. Ieri a continuat șirul înfrângerilor. A fost 62-66 cu Danemarca. O victorie azi ne aduce în postura de a juca pentru locurile 21-22.

Lotul României este format din Toma Lungoci, Tudor Todea, Anton Rotaru, Luca Vișan-Hara, Luca Vasile, Dragoș Axinte, Enzo Vescan, Matei Bodea, Luca Domocoș, Cristian Cotoară, Mihnea Brie și Mihai Cârcoană. Antrenori sunt Hristu Șapera și Răzvan Cenean.

Locurile 21-24 : Slovacia – Luxemburg 75-69, România – Kosovo 79-61

Pentru România urmează duminică meciul care îi va stabili locul în ierarhia finală a competiției. Dacă trecem de Kosovo vom juca de la 14.00 contra învingătoarei din meciul Slovacia – Luxemburg. Dacă nu batem 🙁 jucăm de la 16.15 cu învinsa aceluiași meci.

Meciurile de la Campionatul European se pot urmări live pe YouTube, pe canalul FIBA, AICI

15.45… Începe încălzirea.

15.55…

16.05…

16.10…

16.15… Începe meciul. România cu Toma Lungoci, Toni Rotaru, Luca Vasile, Luca Domocoș și Cristi Cotoară.

0-0 după 1m. 2-2 după 2m. 4-4 după 3m.

5-6 după 4m. Todea și Vescan pentru Lungoci și Vasile. 7-6 la jumătatea sfertului. Încă 4m. 9-8. Lungoci și Brie pentru Rotaru și Domocoș. Încă 3m. 9-11. Încă 2m. Egal 11. Cârcoană pentru Cotoară.

Timeout Kosovo. 15-11 noi și 1m22 din sfertul 1. 1m. 17-11.

Gata sfertul. Conducem cu 19-13.

Sfertul 2. Todea, Lungoci, Vescan, Brie, Cârcoană.

Lungoci de 3 ! 24-15 după 1m. Vasile pentru Vescan. 26-17 după 2m. Cârcoană de 3 ! 29-19 după 3m. Rotaru și Cotoară pentru Lungoci și Brie. După 4m e 31-19. Rotaru de 3 ! 36-21 la jumătatea sfertului.

Timeout Kosovo. Încă 4m50 până la pauză și plus 15 noi. 36-21 și când mai sunt 3m. Todea pentru Lungoci. 2m. 38-23. 1m. 40-25. Timeout Kosovo. Încă 49 de secunde și 42-25 noi. Brie și Domocoș pentru Cotoară și Cârcoană.

Pauză. 42-28 România.

Sfertul 3. Noi cu Lungoci, Rotaru, Vasile, Domocoș și Cotoară.

Fără coș după 1m. Și după 2m. Vasile de 3 ! 45-30 după 3m. Todea și Brie pentru Lungoci și Domocoș. 45-30 după 4m. 47-32 la jumătatea sfertului. Axinte și Cârcoană pentru Rotaru și Cotoară. Încă 4m și 49-32.

3m. 51-35. 2m. 51-37. Timeout România. 51-39 și 1m32 din Sf3. Rotaru pentru Vasile, Cotoară pentru Cârcoană. 1m. 53-39.

Gata sfertul. Conducem cu 55-42.

Todea, Rotaru, Vescan, Brie și Cotoară încep sfertul 4.

TT de 3 ! 58-44 după 1m. Vasile pentru Rotaru. 58-46 după 2m. Brie de 3 !  Lungoci pentru Todea. Cotoară pentru Brie. 61-48 după 3m. Rotaru pentru Vescan. 61-48 după 4m. Brie pentru Cotoară. 63-48 la jumătatea sfertului.

Cotoară pentru Cârcoană. Încă 4m. 66-48. Toni de 3 ! 3m. 69-48. Timeout. Încă 2m13. 69-50. Todea și Vescan pentru Lungoci și Vasile. Timeout Kosovo. 73-55. Încă 1m23. Toni de 3 ! Iar Toni de 3 !

Gata. România bate Kosovo cu 79-61.

Mâine la 14.00 jucăm cu Slovacia pentru locul 21.

Ai noștri azi : Mihnea Brie 23p (1×3), 5r, 2a, Toni Rotaru 14p (4×3), 2r, 3a, Tudor Todea 9p (1×3), 1r, 4a, Mihai Cârcoană 9p (1×3), 3r, Cristi Cotoară 7p (1×3), 9r, 2a, Toma Lungoci 7p (1×3), 5r, 3a, Luca Vasile 7p (1×3), 7r, Enzo Vescan 2p, 6r, 3a, Luca Domocoș 1p, 3r, Dragoș Axinte 1r, 2a.

Victorie finalmente. Trebuia să vină până la urmă. Mâine contra Slovaciei mai putem urca un loc.